GNU nano-4.9-pre1 - en to hr translation catalogue (575 entries)

en: 
     Compiled options:
hr: 
     Ugrađene opcije:

en: 
    Buffer not written to %s: %s
hr: 
    Međuspremnik nije zapisan u %s: %s

en: 
    Buffer not written: %s
hr: 
    Međuspremnik nije zapisan: %s

en: 
    Buffer written to %s
hr: 
    Međuspremnik je zapisan u %s

en:  (C) 2014-%s the contributors to nano
hr:  (C) 2014-%s suradnici koji su doprinijeli programu nano

en:  (to replace)
hr:  (i zamijeni)

en:  (to replace) in selection
hr:  (zamijeni) u odabranom tekstu

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: https://nano-editor.org/
hr:  e-pošta: nano@nano-editor.org	Web: https://nano-editor.org/

en:  GNU nano, version %s
hr:  GNU nano, inačica %s

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
hr:  Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za „Traži“ u eksploreru:

en:  The following function keys are available in Execute Command mode:
hr:  Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za „Izvrši naredbu“:

en:  The following function keys are available in Linter mode:
hr:  Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za „Linter“:

en:  [Backup]
hr:  [Osiguranje]

en:  [Backwards]
hr:  [unazad]

en:  [Case Sensitive]
hr:  [Slova! m/V]

en:  [DOS Format]
hr:  [u DOS formatu]

en:  [Mac Format]
hr:  [u Mac formatu]

en:  [Regexp]
hr:  [Reg. izraz]

en: "%.*s%s" not found
hr: uzorak „%.*s%s“ nije pronađen

en: "%s" is a FIFO
hr: „%s“ je FIFO

en: "%s" is a device file
hr: „%s“ je uređaj

en: "%s" is a directory
hr: „%s“ je direktorij

en: "start=" requires a corresponding "end="
hr: "start=" treba odgovarajući "end="

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
hr[0]: %s -- %zu redak
hr[1]: %s -- %zu retka
hr[2]: %s -- %zu redaka

en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
hr[0]: %s -- %zu redak (%s)
hr[1]: %s -- %zu retka (%s)
hr[2]: %s -- %zu redaka (%s)

en: %s: invalid option -- '%c'
hr: %s: nevaljana opcija -- „%c“

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
hr: %s: opcija „%s%s“ ne dopušta argument

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
hr: %s: opcija „%s%s“ je dvosmislena

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
hr: %s: opcija „%s%s“ je dvosmislena; mogućnosti su:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
hr: %s: opcija „%s%s“ zahtijeva argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
hr: %s: opcija zahtijeva argument -- „%c“

en: %s: unrecognized option '%s%s'
hr: %s: neprepoznata opcija „%s%s“

en: %sWords: %zu  Lines: %zd  Chars: %zu
hr: %s%zu riječi,  %zd redaka,  %zu znakova

en: (huge)
hr: (golem)

en: (more)
hr: (više)

en: (parent dir)
hr: (viši dir)

en: --fill=<#cols>
hr: --fill=<broj>

en: --guidestripe=<number>
hr: --guidestripe=<broj>

en: --rcfile=<file>
hr: --rcfile=<datoteka>

en: --syntax=<name>
hr: --syntax=<ime>

en: --tabsize=<#cols>
hr: --tabsize=<broj>

en: --wordchars=<str>
hr: --wordchars=<znak>

en: -J <number>
hr: -J <broj>

en: -T <#cols>
hr: -T <broj>

en: -X <str>
hr: -X <znak>

en: -Y <name>
hr: -Y <ime>

en: -f <file>
hr: -f <datoteka>

en: -r <#cols>
hr: -r <broj>

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
hr: === Linter ===
    
     U traci stanja ispisuju se poruke o greškama ili upozorenja, a pokazivač skoči na odgovarajuću poziciju u datoteci. Koristite PageUp i PageDown za pregled starijih ili novijih poruka.

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
hr: Naredba „%s“ zahtijeva prethodnu „syntax“ naredbu

en: A background color cannot be bright
hr: Boja pozadine ne može biti (bright) sjajna

en: Aa
hr: Ss

en: All
hr: Sve

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
hr: Dva uzastopna pritiska tipke Esc i nakon toga unos troznamenkastog decimalnog broja od 000 do 255 unijet će znak koji odgovara tom broju.
    
     Neke funkcije možete u tijeku uređivanja teksta prema potrebi ili želji omogućiti ili onemogućiti uzastopnim pritiskom na odgovarajući prečac.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju u glavnom prozoru uređivača. Alternative su navedene u zagradama:

en: Append
hr: Doda na kraj

en: Append Selection to File
hr: Odabir doda na kraj datoteke

en: Argument '%s' has an unterminated "
hr: Argument %s ne završava s "

en: Argument is not a valid multibyte string
hr: Argument nije valjani višebajtni string

en: Argument of '%s' lacks closing "
hr: Argumentu od „%s“ manjka završni navodnik "

en: At first message
hr: To je prva poruka

en: At last message
hr: To je zadnja poruka

en: Auto indent
hr: Automatsko uvlačenje

en: Auto save on exit, don't prompt
hr: „Završi“ automatski spremi bez pitanja

en: Automatically hard-wrap overlong lines
hr: tvrdo prelomi svaki predugački redak

en: Automatically indent new lines
hr: automatski uvlači nove retke

en: Back
hr: Natrag

en: Backup File
hr: Sigurnosna kopija

en: Backwards
hr: Unazad

en: Bad lock file is ignored: %s
hr: Loša zaključana datoteka se ignorira: %s

en: Bad quoting regex "%s": %s
hr: Loši regularni izraz (regex) „%s“: %s

en: Bad regex "%s": %s
hr: Nevaljani regularni izraz „%s“: %s

en: Beg of Par
hr: Vrh odlomka

en: Bottom Row
hr: Zadnji red

en: Brought to you by:
hr: Daju vam na upotrebu:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
hr: ===  U direktorij / Otvaranje i pregledavanje direktorija  ===
    
     Unesite naziv direktorija koji želite otvoriti.
    
     Tipku Tab možete (pokušati) iskoristiti za automatsko dopunjavanje naziva direktorija ako je dopunjavanje s (tab)ulatorom omogućeno.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za „U direktorij“:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hr: ===  Traženje datoteka u eksploreru  ===
    
     Upišite uzorak (ime, dio imena ili znakove) koji želite naći, zatim pritisnite Enter. Ako se uzorak pronađe, pokazivač će skočiti na prvi najbliži nalaz uzorka.
    
     Za novo pretraživanje, prethodni uzorak prikazan je u uglatim zagradama iza prompta „Traži“. Pritisnete li Enter, a da niste upisali novi uzorak, ponovit ćete traženje s prethodnim uzorkom.

en: Buffer has been processed
hr: Međuspremnik je obrađen

en: Can't go outside of %s
hr: Nije moguće izići iz %s

en: Can't move up a directory
hr: Nije moguće ići iznad ovog direktorija

en: Can't read file from outside of %s
hr: Nije moguće pročitati datoteku izvan %s

en: Can't write outside of %s
hr: Nije moguće pisati izvan %s

en: Cancel
hr: Odustajem

en: Cancel the current function
hr: odustajete od ove operacije/funkcije

en: Cancelled
hr: Operacija je prekinuta

en: Cannot comment past end of file
hr: Nije moguće komentirati iza kraja datoteke

en: Cannot map name "%s" to a function
hr: Nije moguće pridružiti ime „%s“ funkciji

en: Cannot map name "%s" to a menu
hr: Nije moguće pridružiti ime „%s“ izborniku

en: Cannot open directory: %s
hr: Nije moguće otvoriti direktorij: %s

en: Cannot run macro while recording
hr: Nije moguće pokrenuti makro u tijeku snimanja

en: Cannot unset option "%s"
hr: Opciju „%s“ nije moguće deaktivirati

en: Case Sens
hr: Slova! m/V

en: Chop Left
hr: Izreži ulijevo

en: Chop Right
hr: Izreži udesno

en: Close
hr: Zatvori

en: Close buffer without saving it
hr: zatvori međuspremnik bez spremanja

en: Close the current buffer / Exit from nano
hr: zatvori tekući međuspremnik / iziđe iz nano

en: Color "%s" not understood
hr: Nepoznata „%s“ boja

en: Color syntax highlighting
hr: Sintaksa istaknuta bojama

en: Command "%s" not allowed in included file
hr: Naredba „%s“ nije dopuštena u include datoteci; v. nanorc

en: Command "%s" not understood
hr: Naredba „%s“ nije razumljiva

en: Command to execute
hr: Naredba za izvršiti

en: Command to execute in new buffer
hr: Naredba za izvršiti u novom međuspremniku

en: Comment Lines
hr: Komentira retke

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
hr: komentira/razkomentira tekući redak (ili označene retke)

en: Commenting is not supported for this file type
hr: Ova vrsta datoteke ne podržava komentiranje

en: Complete
hr: Dovršeno

en: Constant cursor position display
hr: Stalno prikazana pozicija pokazivača

en: Constantly show cursor position
hr: pozicija pokazivača je stalno prikazana

en: Conversion of typed tabs to spaces
hr: Pretvaranje tabulacija u razmake

en: Convert typed tabs to spaces
hr: tipkane tab(ulatore) prevodi u razmake

en: Copy Text
hr: Kopiraj

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
hr: kopira tekući redak (označeno područje) u spremnik izrezaka

en: Could not create pipe
hr: Nije uspjelo napraviti cijev

en: Could not find syntax "%s" to extend
hr: Nije pronađena proširena „%s“ sintaksa

en: Could not fork
hr: Nije uspjelo započeti novi proces

en: Could not get size of pipe buffer
hr: Nije moguće odrediti veličinu međuspremnika za cijev

en: Could not reconnect stdin to keyboard
hr: Nije (bilo) moguće iznova povezati stdin s tipkovnicom

en: Couldn't determine hostname: %s
hr: Nije moguće odrediti hostname (računalo): %s

en: Couldn't determine my identity for lock file
hr: Profil (vlastiti identitet) zaključane datoteke nije moguće odrediti

en: Count the number of words, lines, and characters
hr: izbroji broj riječi, redova i znakova

en: Cur Pos
hr: Pozicija

en: Cut Text
hr: Izreži

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
hr: izreže redak (ili označeno područje) u spremnik izrezaka

en: Cut from cursor to end of line
hr: izreže od pokazivača do kraja retka

en: Cut from the cursor position to the end of the file
hr: izreže sve od pokazivača do kraja datoteke

en: Cut to end
hr: Izrezivanje do kraja retka

en: CutTillEnd
hr: IzrežiDoDna

en: Cutbuffer is empty
hr: Spremnik izrezaka je prazan

en: DIR:
hr: Direktorij:

en: DOS Format
hr: DOS format

en: Delete backward from cursor to word start
hr: izbriše unazad od pokazivača do početka riječi

en: Delete forward from cursor to next word start
hr: izbriše unaprijed od pokazivača do početka sljedeće riječi

en: Delete the character to the left of the cursor
hr: izbriše znak nalijevo od pokazivača

en: Delete the character under the cursor
hr: izbriše znak ispod pokazivača

en: Detect word boundaries more accurately
hr: točnije otkriva granice riječi

en: Directory '%s' does not exist
hr: Direktorij „%s“ ne postoji

en: Directory '%s' is not writable
hr: Direktorij „%s“ je zaštićen od pisanja

en: Directory for saving unique backup files
hr: direktorij unikata osiguranja (backup)

en: Discard buffer
hr: Odbaci međuspremnik

en: Display overlong lines on multiple rows
hr: predugačke retke prikaže u više redaka

en: Display the position of the cursor
hr: pokaže trenutnu poziciju pokazivača

en: Display this help text
hr: ova pomoć koju sad čitate

en: Do not convert from DOS/Mac format
hr: o(ne)mogući pretvaranje iz DOS/Mac formata

en: Do not read the file (only write it)
hr: ne čita datoteku (samo ju zapiše)

en: Don't add an automatic newline
hr: ne doda novi redak automatski

en: Don't convert files from DOS/Mac format
hr: ne mijenja format DOS/Mac datoteka

en: Don't hard-wrap long lines [default]
hr: ne prelama tvrdo dugačke redove [zadano]

en: Don't look at nanorc files
hr: ignorira nanorc datoteke

en: Don't show the two help lines
hr: bez prikaza pomoći u zadnja dva retka

en: Edit a replacement
hr: Predložite (uređenu) zamjenu

en: Empty regex string
hr: Prazni regularni izraz

en: Empty search string
hr: Nema teksta za pretraživanje

en: Enable alternate speller
hr: rabi prog za provjeru pravopisa

en: Enable smart home key
hr: pametna Home tipka

en: Enable suspension
hr: omogući obustavu (suspension)

en: Enable the use of the mouse
hr: omogući upotrebu miša

en: End
hr: Kraj retka

en: End of Par
hr: Dno odlomka

en: Enter line number, column number
hr: Unesite broj željenog retka (, stupca)

en: Error deleting lock file %s: %s
hr: Greška pri brisanju datoteke zaključavanja %s: %s

en: Error expanding %s: %s
hr: Greška pri proširenju %s: %s

en: Error in %s on line %zu:
hr: Greška u %s u retku %zu:

en: Error invoking "sort"
hr: Greška pri pokretanju „sort“

en: Error invoking "spell"
hr: Greška pri pokretanju „spell“

en: Error invoking "uniq"
hr: Greška pri pokretanju „uniq“

en: Error invoking '%s'
hr: Greška pri pokretanju „%s“

en: Error opening lock file %s: %s
hr: Greška pri otvaranju datoteke zaključavanja %s: %s

en: Error reading %s: %s
hr: Greška pri čitanju %s: %s

en: Error reading temp file: %s
hr: Greška pri čitanju privremene datoteke: %s

en: Error writing %s: %s
hr: Greška pri pisanju %s: %s

en: Error writing %s: %s
hr: Greška pri pisanju %s: %s

en: Error writing backup file %s: %s
hr: Greška pri pisanju sigurnosne datoteke %s: %s

en: Error writing lock file %s: %s
hr: Greška pri zapisivanju datoteke zaključavanja %s: %s

en: Error writing temp file: %s
hr: Greška pri pisanju privremene datoteke: %s

en: Even number of characters required
hr: Potreban je parni broj znakova

en: Execute Command
hr: Izvrši naredbu

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
hr: ===  Vanjska naredba  ===
    
     Ovdje možete unijeti naredbu ljuske čiji izlaz želite umetnuti u tekući (ili učitati u novi) međuspremnik. Ako ispred naredbe upišete „|“ (simbol cijevi), poslat će te sadržaj međuspremnika (ili označeno područje) kroz cijev.

en: Execute external command
hr: izvrši vanjsku naredbu

en: Executing...
hr: Izvršavamo...

en: Exit
hr: Završi

en: Exit from the file browser
hr: izlaz iz eksplorera

en: Failed to open pipe: %s
hr: Nije uspjelo otvoriti cijev: %s

en: Failed to open stdin: %s
hr: Nije uspjelo otvoriti standardni ulaz, stdin: %s

en: Failed to write backup file; continue saving? (Say N if unsure.)
hr: Osiguranje nije uspjelo; ipak nastaviti sa spremanjem? (N ako niste sigurni)

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
hr: Datoteka „%s“ postoji; PREKOPISATI ju?

en: File "%s" not found
hr: Datoteka „%s“ nije pronađena

en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
hr: Datoteku %s istovremeno uređuje %s (s %s, PID %s); ipak ju otvoriti?

en: File '%s' is unwritable
hr: Datoteku „%s“ nije moguće pisati

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
hr: ===  Eksplorer /  Pregled direktorija i datoteka  ===
    
     Eksplorer koristite kao vizualni pregled strukture direktorija i za odabiranje datoteka za učitavanje ili zapisivanje. Pritom možete rabiti tipke sa strelicama ili tipke Page Up/Down. Tipkom S ili Enter možete odabrati datoteku ili otvoriti odabrani direktorij. Za pomak u viši direktorij, odaberite direktorij „..“ (viši dir) na vrhu liste i pritisnite Enter.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za „Eksplorer“:

en: File Name to Append to
hr: Ime datoteke kojoj dodajete na kraj

en: File Name to Prepend to
hr: Ime datoteke kojoj dodajete na početak

en: File Name to Write
hr: Spremi datoteku

en: File exists -- cannot overwrite
hr: Datoteka postoji -- nije ju moguće prekopisati (overwrite)

en: File on disk has changed
hr: Datoteka na disku se promijenila

en: File to insert [from %s]
hr: Umetni datoteku [iz %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
hr: Umetni datoteku (nepretvorenu) [iz %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
hr: Učitaj datoteku u novi međuspremnik [iz %s]

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
hr: Učitaj datoteku (nepretvorenu) u novi međuspremnik [iz %s]

en: File was modified since you opened it; continue saving?
hr: Datoteka je promijenjena nakon otvaranja; ipak nastaviti sa spremanjem?

en: Finished checking spelling
hr: Provjera pravopisa je završena

en: First File
hr: Prva datoteka

en: First Line
hr: Na vrh

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
hr: popravi Backspace/Delete zbrku

en: Fix numeric keypad key confusion problem
hr: riješi problem s num-blokom tipkovnice

en: For ncurses:
hr: Za ncurses:

en: Forward
hr: Naprijed

en: FullJstify
hr: Poravnaj sve

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
hr: Funkcija „%s“ ne postoji u izborniku „%s“

en: Get Help
hr: Pomoć

en: Go To Dir
hr: U direktorij

en: Go To Directory
hr: Otvori direktorij

en: Go To Line
hr: U redak

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
hr: ===  U redak / Skok na željenu poziciju u tekstu  ===
    
     Upišite broj retka (, broj stupca) u koji želite skočiti te pritisnite Enter. Ako tekst ima manje redaka od tog broja, pokazivač će skočiti u zadnji redak teksta (na dno teksta).
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za „U redak“:

en: Go To Text
hr: Nađi

en: Go back one character
hr: za znak natrag

en: Go back one word
hr: za riječ natrag

en: Go forward one character
hr: za znak naprijed

en: Go forward one word
hr: za riječ naprijed

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
hr: na kraj tekućeg odlomka; zatim na kraj sljedećeg

en: Go one screenful down
hr: za cijeli prozor klizne dolje (Page Down)

en: Go one screenful up
hr: za cijeli prozor klizne gore (Page Up)

en: Go to beginning of current line
hr: na početak tekućeg retka

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
hr: na početak tekućeg odlomka; zatim na početak prethodnog

en: Go to directory
hr: otvara uneseni direktorij

en: Go to end of current line
hr: na kraj tekućeg retka

en: Go to file browser
hr: otvara eksplorer

en: Go to first row in this column
hr: na prvi red ovog stupca

en: Go to last row in this column
hr: na zadnji red ovog stupca

en: Go to lefthand column
hr: na lijevi stupac

en: Go to line and column number
hr: pokazivač skoči u zatraženi redak (i stupac)

en: Go to next block of text
hr: na sljedeći blok teksta

en: Go to next line
hr: na sljedeći redak

en: Go to next linter msg
hr: na sljedeću poruku lintera

en: Go to previous block of text
hr: na prethodni blok teksta

en: Go to previous line
hr: na prethodni redak

en: Go to previous linter msg
hr: na prethodnu poruku lintera

en: Go to righthand column
hr: na desni stupac

en: Go to the first file in the list
hr: na prvu datoteku u popisu

en: Go to the first line of the file
hr: u prvi redak datoteke (na vrh teksta)

en: Go to the last file in the list
hr: na zadnju datoteku u popisu

en: Go to the last line of the file
hr: u zadnji redak datoteke (na dno teksta)

en: Go to the matching bracket
hr: skoči na odgovarajuću zagradu

en: Go to the next file in the list
hr: na sljedeću datoteku u popisu

en: Go to the previous file in the list
hr: na prethodnu datoteku u popisu

en: Got 0 parsable lines from command: %s
hr: Nijedan obradivi redak nije dobiven od naredbe: %s

en: Guide column "%s" is invalid
hr: Stupac „%s“ nije valjan i nije ga moguće istaknuti

en: Hard wrapping of overlong lines
hr: Tvrdo prelamanje predugih redova

en: Help is not available
hr: Pomoć nije dostupna

en: Help mode
hr: Pomoć u zadnja dva retka prozora

en: Home
hr: Početak retka

en: I can't find my home directory!  Wah!
hr: Ne možete pronaći svoj osobni direktorij!  Joj!

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
hr: Po potrebi, pokrenite nano s opcijom -I da uredite svoje nanorc postavke.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
hr: Ako ste označili (mark) odabrani tekst i nakon toga započnete tražiti za zamjenu, samo će nalazi uzorka u odabranom tekstu biti zamijenjeni.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za „Traži“

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
hr: Ako vam samo treba prazni međuspremnik, odaberite „Novi međuspremnik“ i pritisnite Enter.

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
hr: Ako vam treba novi (prazni) međuspremnik, onda nakon prompta samo pritisnite Enter, ili upišite nepostojeće ime i pritisnite Enter.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za „Otvori“:

en: In Selection:
hr: U odabranom tekstu:

en: Indent
hr: Uvlačenje

en: Indent the current line (or marked lines)
hr: izvuče tekući redak (ili označene retke)

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
hr: ===  Otvori / Učitavanje i umetanje datoteka  ===
    
     Unesite ime datoteke koju želite umetnuti u tekući međuspremnik na trenutnoj poziciji pokazivača.
    
     Ako ste sastavili (compiled) nano s podrškom za višestruke međuspremnike i omogućili višestruke međuspremnike s opcijom -F ili --multibuffer, ili ju aktivirali s Meta-F (Alt-F), ili u nanorc, datoteka će biti učitana u novi spremnik. Koristite Meta-< ili Meta-> (Alt-< ili Alt->) za listanje otvorenih međuspremnika.

en: Insert a newline at the cursor position
hr: prelomi redak na poziciji pokazivača

en: Insert a tab at the cursor position
hr: unese tab(ulator) na poziciji pokazivača

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
hr: datoteku umetne u tekući ili u novi međuspremnik

en: Insert the next keystroke verbatim
hr: sljedeću sekvenciju tipki unese doslovno

en: Interrupted
hr: Prekinuto

en: Invalid back reference
hr: Nevaljana povratna referencija

en: Invalid backup directory: %s
hr: Nevaljani direktorij za osiguranje (backup): %s

en: Invalid character class name
hr: Nevaljano ime klase znakova

en: Invalid collation character
hr: Nevaljani znak razvrstavanja

en: Invalid content of \{\}
hr: Nevaljani sadržaj u \{\}

en: Invalid line or column number
hr: Nevaljani broj retka ili stupca

en: Invalid operating directory: %s
hr: Nevaljani radni direktorij: %s

en: Invalid preceding regular expression
hr: Prethodni regularni izraz nije valjan

en: Invalid range end
hr: Nevaljani kraj raspona

en: Invalid regular expression
hr: Nevaljani regularni izraz

en: Invalid search modifier '%c'
hr: Nevaljani način pretraživanja „%c“

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
hr: pokrene program za oblikovanje međuspremnika (format, itd.)

en: Invoke the linter, if available
hr: pokrene linter (provjera sintakse) ako je dostupan

en: Invoke the spell checker, if available
hr: pokrene provjeru pravopisa (spell checker ako je dostupan)

en: Invoking linter, please wait
hr: Pokrećemo linter; pričekajte

en: Justified file
hr: Sav tekst je poravnat

en: Justified paragraph
hr: Odlomak je poravnat

en: Justified selection
hr: Odabir je poravnat

en: Justify
hr: Poravnaj

en: Justify the current paragraph
hr: poravna tekući odlomak

en: Justify the entire file
hr: poravna sav tekst

en: Keep the line below the title bar empty
hr: redak ispod naslova je uvijek prazan

en: Key is invalid in view mode
hr: Tipkanje nije dopušteno u načinu „Čitanje“ (možete samo čitati i tražiti)

en: Key name %s is invalid
hr: Ime tipke %s nije valjano

en: Keystroke %s may not be rebound
hr: Kombinacija „%s“ ne smije se ponovno definirati

en: Last File
hr: Zadnja datoteka

en: Last Line
hr: Na dno

en: Left Column
hr: Lijevi stupac

en: Let Bsp and Del erase a marked region
hr: Backspace i Del uklone označeno područje

en: Line numbering
hr: Numeracija redaka

en: Linting --
hr: Lintanje --

en: Log & read location of cursor position
hr: spremi/kasnije vrati poziciju pokazivača

en: Log & read search/replace string history
hr: sprema/koristi povijest traženja/zamjena

en: Long option
hr: Duga opcija

en: Mac Format
hr: Mac format

en: Macro is empty
hr: Makro je prazan

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
hr: ===  Upute za uporabu  ===
    
     Nano je zamišljen tako da imitira funkcionalnost i lakoću upotrebe uređivača teksta UW Pico. Ima četiri djela. Traka na vrhu lijevo pokazuje nano inačicu, zatim u sredini ime datoteke koju trenutno uređujete, te na desnom kraju upozorenje ako je datoteka promijenjena. Ispod toga je glavni prozor u kojem je prikazan tekst datoteke koju uređujete. U trećem retku iznad dna je traka stanja u kojoj vam nano javlja važne poruke.

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
hr: Ctrl+Right se zaustavlja na kraju riječi

en: Mark Set
hr: Oznaka je postavljena

en: Mark Text
hr: Označi tekst

en: Mark Unset
hr: Oznaka je poništena

en: Mark text starting from the cursor position
hr: označi tekst počevši od pozicije pokazivača

en: Meaning
hr: Učinak opcije

en: Memory exhausted
hr: Nema dovoljno memorije (iscrpljena je)

en: Missing argument after '%s'
hr: Nedostaje argument iza „%s“

en: Missing color name
hr: Nedostaje ime boje

en: Missing key name
hr: Nedostaje ime tipke

en: Missing option
hr: Nedostaje opcija

en: Missing regex string after '%s' command
hr: Nedostaje regularni izraz iza naredbe „%s“

en: Missing syntax name
hr: Nedostaje ime sintakse

en: Mistakes in '%s'
hr: Pogreška u „%s“

en: Modified
hr: Promijenjen

en: Mouse support
hr: Podrška za miša

en: Must specify a function to bind the key to
hr: Morate navesti funkciju koja se veže na tipku

en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
hr: Morate navesti izbornik (ili "all") kojem se tipka/prečac (pri/raz)družuje

en: Nano is out of memory!
hr: Nano nema dovoljno memorije!

en: New Buffer
hr: Novi međuspremnik

en: New File
hr: Nova datoteka

en: Newer
hr: Noviji

en: Next
hr: Sljedeći

en: Next Block
hr: Blok dolje

en: Next File
hr: Sljedeća datoteka

en: Next Line
hr: Redak dolje

en: Next Lint Msg
hr: Novija lint poruka

en: Next Page
hr: Prozor dolje

en: Next Word
hr: Riječ iza

en: Next word...
hr: Sljedeća riječ...

en: No
hr: Ne

en: No Conversion
hr: Bez pretvorbe

en: No Replace
hr: Traži

en: No current search pattern
hr: Trenutno nema nijednog uzorka za tražiti

en: No file name
hr: Manjka ime datoteke

en: No formatter is defined for this type of file
hr: Za tu vrstu datoteke formater nije definiran

en: No further matches
hr: Nema više mogućnosti za dopunjavanje

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
hr: Nijedna tipka/prečac nije pridružena funkciji „%s“ u izborniku „%s“. Izlazimo.

en: No linter is defined for this type of file
hr: Za tu vrstu datoteke linter nije definiran

en: No match
hr: Nije pronađen

en: No matches
hr: Nema ništa za dopuniti

en: No matching bracket
hr: Zagrada nema odgovarajući par

en: No messages for this file
hr: Nema poruka za ovu datoteku

en: No more open file buffers
hr: Nema drugih otvorenih međuspremnika

en: No previous regular expression
hr: Nedostaje prethodni regularni izraz

en: No word fragment
hr: Nema fragmenta riječi (teksta ispred pokazivača)

en: Non-blank characters required
hr: Bjelina (kao znak) nije dopuštena

en: Not a bracket
hr: To nije zagrada

en: Nothing changed
hr: Ništa nije promijenjeno

en: Nothing to redo
hr: Nema ništa za ponoviti

en: Nothing to undo
hr: Nema ništa za poništiti

en: Nothing was cut
hr: Ništa nije (bilo) izrezano

en: Older
hr: Stariji

en: Option
hr: Opcija

en: Option "%s" requires an argument
hr: Opcija „%s“ zahtijeva argument

en: Option %s is ignored; it is the default
hr: Opcija %s se ignorira; to je zadano

en: Paste Text
hr: Zalijepi

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
hr: zalijepi izrezak iz spremnika na trenutnu poziciju pokazivača

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
hr: Staza %s nije direktorij, a trebala bi biti.
    Nano neće ni čitati ni spremati povijest traženja i pozicije pokazivača.

en: Path '%s' is not a directory
hr: Staza „%s“ nije direktorij

en: Path '%s' is not accessible
hr: Staza „%s“ nije dostupna

en: Path '%s': %s
hr: Staza „%s“: %s

en: Pipe Text
hr: Proslijedi tekst naredbi

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
hr: međuspremnik (ili označeno područje) preda kroz cijev naredbi

en: Premature end of regular expression
hr: Neočekivani kraj regularnog izraza

en: Prepend
hr: Doda na početak

en: Prepend Selection to File
hr: Odabir umetne na početak datoteke

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
hr: očuva prečace XON (^Q) i XOFF (^S)

en: Prev Block
hr: Blok gore

en: Prev File
hr: Prethodna datoteka

en: Prev Line
hr: Redak gore

en: Prev Lint Msg
hr: Ranija lint poruka

en: Prev Page
hr: Prozor gore

en: Prev Word
hr: Riječ ispred

en: Previous
hr: Prethodni

en: Print version information and exit
hr: pokaže informacije o inačici i iziđe

en: Problems with history file
hr: Ima problema s dnevnikom (datoteka s poviješću)

en: Program '%s' complained
hr: Program „%s“ se požalio

en: Read %zu line | Read %zu lines
hr[0]: Učitan je %zu redak
hr[1]: Učitano je %zu retka
hr[2]: Učitano je %zu redaka

en: Read %zu line (Converted from DOS and Mac format) | Read %zu lines (Converted from DOS and Mac format)
hr[0]: Učitan je %zu redak (pretvoren iz DOS i Mac formata)
hr[1]: Učitano je %zu retka (pretvorenih iz DOS i Mac formata)
hr[2]: Učitano je %zu redaka (pretvorenih iz DOS i Mac formata)

en: Read %zu line (Converted from DOS format) | Read %zu lines (Converted from DOS format)
hr[0]: Učitan je %zu redak (pretvorenih iz DOS formata)
hr[1]: Učitano je %zu retka (pretvorenih iz DOS formata)
hr[2]: Učitano je %zu redaka (pretvorenih iz DOS formata)

en: Read %zu line (Converted from Mac format) | Read %zu lines (Converted from Mac format)
hr[0]: Učitan je %zu redak (pretvorenih iz Mac formata)
hr[1]: Učitano je %zu retka (pretvorenih iz Mac formata)
hr[2]: Učitano je %zu redaka (pretvorenih iz Mac formata)

en: Read File
hr: Učitaj datoteku

en: Read a file into a new buffer by default
hr: učita datoteku u novi spremnik [zadano]

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
hr: Čitanje podataka unesenih tipkovnicom; pritisnite ^D ili ^D^D da završite.

en: Reading from FIFO...
hr: Čitamo FIFO...

en: Reading...
hr: Čitamo...

en: Recall the next search/replace string
hr: noviji uzorak za traženje/zamjenu

en: Recall the previous search/replace string
hr: stariji uzorak za traženje/zamjenu

en: Received SIGHUP or SIGTERM
hr: Primljen je SIGHUP ili SIGTERM

en: Record
hr: Snimanje

en: Recording a macro...
hr: Snimamo makro...

en: Redid %s
hr: Ponovljeno %s

en: Redo
hr: Ponovi

en: Redo the last undone operation
hr: ponovi zadnju poništenu operaciju

en: Refresh
hr: Osvježi

en: Refresh (redraw) the current screen
hr: osvježi (ponovno iscrta) prozor

en: Refresh the file list
hr: ažurira popis datoteka

en: Regex strings must begin and end with a " character
hr: Regularni izraz (regex) mora početi i završiti sa znakom "

en: Regexp
hr: Reg. izraz

en: Regular expression to match quoting
hr: regularni izraz koji podudara navodnike

en: Regular expression too big
hr: Regularni izraz je prevelik

en: Replace
hr: Zamijeni

en: Replace a string or a regular expression
hr: zamijeni tekst ili regularni izraz (regex)

en: Replace this instance?
hr: Zamijeniti ovaj primjerak?

en: Replace with
hr: Zamijeni s(a)

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
hr[0]: Zamijenjen je %zd nalaz
hr[1]: Zamijenjena su %zd nalaza
hr[2]: Zamijenjeno je %zd nalaza

en: Requested fill size "%s" is invalid
hr: Zatražena veličina ispune „%s“ nije valjana

en: Requested tab size "%s" is invalid
hr: Zatražena širina tabulatora „%s“ nije valjana

en: Restrict access to the filesystem
hr: ograniči pristup datotečnom sustavu

en: Restricted
hr: Ograničeni način

en: Reverse the direction of the search
hr: promijeni smjer traženja

en: Right Column
hr: Desni stupac

en: Run Macro
hr: Pokreni makro

en: Run the last recorded macro
hr: pokrene zadnji snimljeni makro

en: Save
hr: Spremi

en: Save a file by default in Unix format
hr: datoteke sprema u Unix formatu [zadano]

en: Save backups of existing files
hr: osigura (backup) sve postojeće datoteke

en: Save file under DIFFERENT NAME?
hr: Spremiti datoteku pod DRUGIM IMENOM?

en: Save file without prompting
hr: datoteku spremi bez pitanja (prompta)

en: Save modified buffer before linting?
hr: Promijenjeni međuspremnik spremiti prije poziva lintera?

en: Save modified buffer?
hr: Spremiti promijenjeni međuspremnik?

en: Scroll Down
hr: Klizne dolje

en: Scroll Up
hr: Klizne gore

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
hr: prozor dolje za jedan redak (pokazivač ostane u istom retku)

en: Scroll per half-screen, not per line
hr: kliže po pola prozora, a ne po redak

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
hr: prozor gore za jedan redak (pokazivač ostane u istom retku)

en: Search
hr: Traži

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hr: ===  Traži, nađi / Traženje i zamjena teksta  ===
    
     Upišite uzorak (riječ, riječi, dio riječi ili znakove) koji želite naći, zatim pritisnite Enter. Ako se uzorak pronađe, pokazivač će skočiti na najbliži nalaz uzorka.
    
     Za novo pretraživanje, prethodni uzorak prikazan je u uglatim zagradama iza prompta „Traži“. Pritisnete li Enter, a da niste upisali novi uzorak, ponovit ćete traženje s prethodnim uzorkom.

en: Search Wrapped
hr: Traženje se nastavlja naokolo

en: Search backward for a string
hr: traži unazad dio imena (ili ime) datoteke/direktorija

en: Search backward for a string or a regular expression
hr: traži unazad tekst ili regularni izraz (regex)

en: Search forward for a string
hr: traži unaprijed dio imena (ili ime)

en: Search forward for a string or a regular expression
hr: traži unaprijed tekst ili regularni izraz (regex)

en: Search next occurrence backward
hr: traži unazad sljedeći nalaz uzorka

en: Search next occurrence forward
hr: traži unaprijed sljedeći nalaz uzorka

en: Searching...
hr: Tražimo...

en: Selection is empty
hr: Odabir je prazan

en: Set operating directory
hr: postavi dir za radni direktorij

en: Set width for hard-wrap and justify
hr: tvrdo prelomi na stupcu <broj>, poravna

en: Set width of a tab to #cols columns
hr: širina tabulatora je <broj> stupaca

en: Show a guiding bar at this column
hr: okomito istakne cijeli stupac <number>

en: Show cursor in file browser & help text
hr: pokaže pokazivač u uputama i eksploreru

en: Show line numbers in front of the text
hr: numeracija redaka ispred teksta

en: Show this help text and exit
hr: pokaže pomoć koju sad čitate i iziđe

en: Smart home key
hr: Pametna Home tipka

en: Soft wrapping of overlong lines
hr: Meko prelamanje predugih redova

en: Someone else is also editing this file
hr: Netko drugi također (istovremeno) uređuje ovu datoteku

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
hr: Nažalost, nano se srušio! Kȏd: %d. Prijavite taj bug.

en: Special thanks to:
hr: Posebna zahvala:

en: Specified rcfile does not exist
hr: Navedena datoteka rcfile ne postoji

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
hr: ===  Pravopis / Provjera pravopisa  ===
    
     Provjera pravopisa provjerava sav tekst u tekućoj datoteci. Kad provjera naiđe na nepoznatu riječ, ta riječ se istakne i može se zamijeniti, odnosno urediti. Provjera će nakon toga predložiti da zamijeni tu krivo napisanu riječ svaki put kad se ona pojavi u toj datoteci. Ali ako ste oznakom odabrali dio teksta, onda će provjera djelovati samo u odabranom tekstu.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za „Pravopis“:

en: Start/stop recording a macro
hr: započne/zaustavi snimanje makroa

en: Stopped recording
hr: Snimanje je zaustavljeno

en: Success
hr: Uspjeh

en: Suspend
hr: Obustavi

en: Suspend the editor (if suspension is enabled)
hr: obustavi uređivanje teksta (ako je obustava omogućena)

en: Suspension
hr: Privremena obustava

en: Suspension is not enabled
hr: Obustava nije omogućena

en: Switch to the next file buffer
hr: na sljedeći datotečni međuspremnik

en: Switch to the previous file buffer
hr: na prethodni datotečni međuspremnik

en: Syntax "%s" has no color commands
hr: Sintaksa „%s“ nema naredba za boju (color commands)

en: Syntax definition to use for coloring
hr: ime sintakse za isticanje bojama

en: Thank you for using nano!
hr: Hvala vam što koristite nano!

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
hr: Sintaksa „default“ ne prihvaća konstrukte kao „%s“

en: The "default" syntax does not accept extensions
hr: Sintaksu „default“ se ne može proširiti

en: The "none" syntax is reserved
hr: Sintaksa „none“ je rezervirana

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
hr: U posljednjim dvama redcima prikazane su najčešće upotrebljavane kombinacije tipaka, prečaca ili funkcija uređivača. Termini tipka, funkcija, prečac su zamjenjivi i koriste se ovisno o kontekstu.
    
     Notacija prečaca jest: prečaci s tipkom Control započinju sa simbolom „caret“ (^) koji se unosi upotrebom tipke Ctrl ili dvama uzastopnim pritiscima tipke Esc. Prečaci s tipkom Meta započinju s (M-) simbolom koji se unosi upotrebom tipke Alt, ili tipke Cmd, ili tipke Esc ovisno o vašoj tipkovnici.

en: The nano text editor
hr: Uređivač teksta nano

en: The working directory has disappeared
hr: Radni direktorij nije dostupan, nema ga

en: This function is disabled in restricted mode
hr: Ova funkcija nije dostupna u ograničenom načinu

en: This is the only occurrence
hr: To je jedini nalaz

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
hr: Ova poruka je za neotvorenu datoteku %s; učitati ju u novi međuspremnik?

en: Throw away the current line (or marked region)
hr: odbaci tekući redak (ili označeno područje)

en: To Bracket
hr: Na zagradu

en: To Files
hr: Eksplorer

en: To Linter
hr: Linter

en: To Spell
hr: Pravopis

en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
hr: Datoteku možete otvoriti s pokazivačem u specifičnom retku tako da navedete broj
    retka s „+“ ispred naziva datoteke. Broj stupca možete navesti nakon zareza.

en: Toggle appending
hr: o(ne)mogući dodavanje na kraj (appending)

en: Toggle backing up of the original file
hr: o(ne)mogući osiguranje (backup) izvorne datoteke

en: Toggle prepending
hr: o(ne)mogući dodavanje na početak (prepending)

en: Toggle the case sensitivity of the search
hr: o(ne)mogući razlikovanje slova (mala od VELIKIH)

en: Toggle the use of DOS format
hr: o(ne)mogući korištenje DOS formata

en: Toggle the use of Mac format
hr: o(ne)mogući korištenje Mac formata

en: Toggle the use of a new buffer
hr: o(ne)mogući korištenje novog međuspremnika

en: Toggle the use of regular expressions
hr: o(ne)mogući korištenje regularnih izraza (regex)

en: Too many backup files?
hr: Ima li možda previše sigurnosnih datoteka?

en: Too many errors from stdin
hr: Previše grešaka na standardnom ulazu

en: Too tiny
hr: Premali

en: Top Row
hr: Prvi red

en: Trailing backslash
hr: Zaostala obratna kosa crta (backslash)

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
hr: briše zaostale bjeline nakon prelamanja

en: Try and complete the current word
hr: pokuša dopuniti tekuću riječ

en: Two single-column characters required
hr: Potrebna su dva jednostupčana znaka

en: Type '%s -h' for a list of available options.
hr: Naredba „%s -h“ će vam pokazati sve dostupne opcije.

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
hr: Nije moguće napraviti direktorij %s: %s
    Nužan je za spremanje/čitanje povijesti traženja i pozicija pokazivača.

en: Unbindable key: M-[
hr: Kombinacija M-[ nije moguća

en: Unbindable key: M-^%c
hr: Nemoguća kombinacija: M-^%c

en: Unbindable key: ^[
hr: Kombinacija ^[ nije moguća

en: Unbound key
hr: Tipka ne radi u ovom kontekstu

en: Unbound key: %c
hr: Prečac %c: nije radi u ovom kontekstu

en: Unbound key: M-%c
hr: Prečac M-%c: ne radi u ovom kontekstu

en: Unbound key: Sh-M-%c
hr: Nepovezana kombinacija: Sh-M-%c

en: Unbound key: ^%c
hr: Prečac ^%c: ne radi u ovom kontekstu

en: Undid %s
hr: Poništeno %s

en: Undo
hr: Poništi

en: Undo the last operation
hr: poništi zadnju operaciju (vrati na prethodno stanje)

en: Unfindable word: %s
hr: Riječ nije moguće naći: %s

en: Unicode Input: %s
hr: Unos Unicode znaka: %s

en: Unindent
hr: Izvlačenje

en: Unindent the current line (or marked lines)
hr: uvuče tekući redak (ili označene retke)

en: Unknown option "%s"
hr: Nepoznata opcija „%s“

en: Unknown sequence
hr: Nepoznata sekvencija tipki

en: Unknown syntax name: %s
hr: Nepoznato ime sintakse: %s

en: Unmatched ( or \(
hr: Nesparena ( ili \(

en: Unmatched ) or \)
hr: Nesparena ) ili \)

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
hr: Nesparena [, [^, [:, [., ili [=

en: Unmatched \{
hr: Nesparena \{

en: Unpaired quote in syntax name
hr: Nespareni navodnik u imenu sintakse

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
hr: Uporaba: nano [OPCIJE] [[+REDAK[,STUPAC]] DATOTEKA]...

en: Use "fg" to return to nano.
hr: Rabite „fg“ za povratak u nano.

en: Use (vim-style) lock files
hr: datoteke zaključa na vim način

en: Use bold instead of reverse video text
hr: deblja slova umjesto inverzije slova

en: Use only this file for configuring nano
hr: koristi <datoteku> za nano postavke

en: Verbatim
hr: Doslovno

en: Verbatim Input
hr: Doslovni unos

en: View
hr: Čitanje

en: View mode (read-only)
hr: „Čitanje“ (možete samo čitati i tražiti)

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
hr: Dobro došli u nano. Pritisnite Ctrl+G za upute za osnovnu uporabu.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
hr: Ako je „-“ (crtica) ime datoteke, nano čita podatke iz standardnog ulaza.

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
hr: kad meko prelama, prelama na bjelini

en: Where Is
hr: Traži

en: Where Was
hr: Traži unazad

en: Which other characters are word parts
hr: ostali mogući znak(ovi) kao dio riječi

en: Whitespace display
hr: Prikazivanje bjelina

en: Wipe status bar upon next keystroke
hr: sljedećom tipkom obriše traku stanja

en: Word Count
hr: Broj riječi

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
hr: ===  Spremi / Spremanje teksta u datoteku  ===
    
     Upišite (ili prihvatite predloženo) ime pod kojim želite spremiti vašu datoteku te pritisnite Enter da ju spremite.
    
     Ako ste označili i odabrali tekst, nano će vam predložiti da spremite odabrani tekst kao zasebnu datoteku. Da bi se smanjila opasnost od slučajnog prepisivanja preko tekuće datoteke, a tek s nekim njezinim djelom (vašim odabirom), naziv tekuće datoteke neće biti predložen.
    
     Sljedeći prečaci su vam na raspolaganju za „Spremi“:

en: Write Out
hr: Spremi

en: Write Selection to File
hr: Zapiše odabir u datoteku

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
hr: zapiše tekući međuspremnik (ili označeno područje) na disk

en: Writing to FIFO...
hr: Zapisujemo u FIFO

en: Writing...
hr: Pišemo...

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
hr[0]: Zapisan je: %zu redak
hr[1]: Zapisana su: %zu retka
hr[2]: Zapisano je: %zu redaka

en: Yes
hr: Da

en: Yy
hr: Dd

en: Zap Text
hr: Odbaci tekst

en: addition
hr: Dodavanje

en: and anyone else we forgot...
hr: i svima ostalima koje smo zaboravili...

en: comment
hr: Komentiranje

en: cut
hr: Izrezivanje

en: deletion
hr: Brisanje

en: disabled
hr: je onemogućen(a/o)

en: enable/disable
hr: - o(ne)mogući

en: enabled
hr:  »OMOGUĆENO«

en: erasure
hr: Brisanje

en: filtering
hr: Filtriranje

en: formatting
hr: Formatiranje u tijeku

en: indent
hr: Uvlačenje

en: insertion
hr: Umetanje

en: justification
hr: Poravnanje

en: line %zd/%zd (%d%%), col %zu/%zu (%d%%), char %zu/%zu (%d%%)
hr: redak %zd/%zd (%d%%), stupac %zu/%zu (%d%%), znak %zu/%zu (%d%%)

en: line break
hr: Prelamanje retka

en: line join
hr: Spajanje redaka

en: magic_file(%s) failed: %s
hr: magic_file(%s) nije uspjela: %s

en: magic_load() failed: %s
hr: magic_load() nije uspjela: %s

en: paste
hr: Ljepljenje

en: replacement
hr: Zamjena

en: spelling correction
hr: popravljanje pravopisnih pogreška

en: the many translators and the TP
hr: svim prevoditeljima i TP-u

en: uncomment
hr: Razkomentiranje

en: unindent
hr: Izvlačenje

en: version
hr: inačica
