nano 1.9.99pre0 - en to eu translation catalogue (209 entries)

en: 
     Compiled options:
eu: 
    Konpilazio aukerak:

en: 
    Buffer not written to %s: %s
eu: 
    Bufferra ez da %s-(e)n idatzi: %s

en: 
    Buffer not written: %s
eu: 
    Bufferra ez da idatzi: %s

en: 
    Buffer written to %s
eu: 
    Bufferra hemen idatzia: %s

en:  (to replace)
eu: (aldatzeko)

en:  (to replace) in selection
eu:  (aldatzeko) aukeraketan

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
eu:  Honako funtzio teklak daude eskuragarri Bilaketa Nabigatzaile moduan:

en:  [Backup]
eu:  [Babeskopia]

en:  [Backwards]
eu: [Atzeruntza]

en:  [Case Sensitive]
eu: [May/Min]

en:  [DOS Format]
eu: [DOS formatua]

en:  [Mac Format]
eu: [Mac formatua]

en: "%.*s%s" not found
eu: "%.*s%s" ez da aurkitu

en: "%s" is a device file
eu: "%s" fitxategia dispositibo-fitxategi bat da

en: "%s" is a directory
eu: "%s" direktorio bat da

en: "start=" requires a corresponding "end="
eu: "start="-k "end=" behar du

en: (more)
eu: (gehiago)

en: (parent dir)
eu: (aita dir.)

en: Aa
eu: Dd

en: All
eu: Guztiak

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
eu: Gainera, Eskape-tekla bi aldiz sakatuz eta 000-tik 255-rainoko zenbaki bat sartuz gero, ASCII taulan duen karakterea txertatuko du.  Hauek dira editoreko leiho nagusian erabili daitezkeen teklak.  Bestelako teklak parentesi artean erakusten dira:

en: Append
eu: Gehitu

en: Append Selection to File
eu: Gehitu aukeraketa fitxategian

en: Argument '%s' has an unterminated "
eu: '%s' argumentuak amaitu gabeko " bat dauka

en: Auto indent
eu: Auto indentatu

en: Auto save on exit, don't prompt
eu: Irteterakoan automatikoki gorde, ez galdetu

en: Automatically indent new lines
eu: Automatikoki indentatu lerro berriak

en: Back
eu: Atzean

en: Backspace
eu: Atzera tekla

en: Backup File
eu: Babeskopia fitxategia

en: Backwards
eu: Atzeruntza

en: Bad regex "%s": %s
eu: "%s" regex okerra: %s

en: Beg of Par
eu: Par hasi

en: Brought to you by:
eu: Zuretzako hauek egina:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
eu: Nabigatzaileko joan direktoriora laguntza testua
    
     Sartu nabigatu nahi duzun direktorioaren izena.
    
     Tab betetzea ezgaitu ez bada, TAB tekla erabili dezakezu automatikoki betetzeko direktorio izena.
    
    Honako funtzio teklak gaituak daude Nabigatzaileko joan direktoriora moduan:

en: Can't move up a directory
eu: Ezin da direktorioan gora egin

en: Can't write outside of %s
eu: Ezin da %staz kanpo idatzi

en: Cancel
eu: Bertan behera utzi

en: Cancel the current function
eu: Uneko funtzioa bertan behera utzi

en: Cancelled
eu: Bertan behera utzita

en: Case Sens
eu: May/Min

en: Close
eu: Itxi

en: Color syntax highlighting
eu: Kolore sintaxi nabarmentzea

en: Command "%s" not allowed in included file
eu: "%s" komandoa ez dago baimendua fitxategia barne moduan

en: Command "%s" not understood
eu: Ez da "%s" komandoa ulertu

en: Constant cursor position display
eu: Kurtzorearen posizioa bistaratu beti

en: Constantly show cursor position
eu: Erakutsi beti kurtsorearen posizioa

en: Conversion of typed tabs to spaces
eu: Bihurtu idatzitako tabulazioak zuriuneetara

en: Convert typed tabs to spaces
eu: Bihurtu idatzitako tabuladoreak zuriuneetara

en: Copy Text
eu: Kopiatu testua

en: Could not create pipe
eu: Ezin izan da hodia sortu

en: Could not fork
eu: Ezin izan da bikoiztu

en: Could not get size of pipe buffer
eu: Ezin izan da hodi buffer-aren tamainua lortu

en: Count the number of words, lines, and characters
eu: Zenbatu hitz, lerro eta karaktere kopurua

en: Cur Pos
eu: Uneko posizioa

en: Cut Text
eu: Textua moztu

en: Cut from cursor to end of line
eu: Moztu kurtsoretik lerro amaierara

en: Cut from the cursor position to the end of the file
eu: Moztu kurtsoretik posiziotik lerro amaierara arte

en: Cut to end
eu: Lerroaren bukaeraraino ebaki

en: CutTillEnd
eu: MoztuAmaieraraArte

en: DOS Format
eu: DOS formatua

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Delete the character to the left of the cursor
eu: Kurtsorearen ezkerraldeko karaterea ezabatu

en: Delete the character under the cursor
eu: Kurtsorearen azpiko karaterea ezabatu

en: Detect word boundaries more accurately
eu: Aurkitu hitz amaierak zehatzago aurkitu

en: Directory for saving unique backup files
eu: Babeskopia fitxategiak idazteko direktorioa

en: Display the position of the cursor
eu: Kurtsorearen posisioa erakutsi

en: Display this help text
eu: Erakutsi laguntza testu hau

en: Don't convert files from DOS/Mac format
eu: Ez bihurtu DOS/Mac formatuko fitxategiak

en: Don't look at nanorc files
eu: Ez begiratu nanorc fitxategietan

en: Don't show the two help lines
eu: Ez erakutsi bi laguntza lerroak

en: Edit a replacement
eu: Ordezkoa editatu

en: Enable alternate speller
eu: Gahitu zuzentzaile alternatiboa

en: Enable smart home key
eu: Gaitu 'smart home' tekla

en: Enable suspension
eu: Gaitu esekitzea

en: Enable the use of the mouse
eu: Gaitu xaguaren erabilera

en: End
eu: Bukaera

en: End of Par
eu: Par amai

en: Enter
eu: Sartu

en: Enter line number, column number
eu: Lerroaren zenbakia, zutabe zenbakia sartu

en: Error invoking "spell"
eu: Errorea "spell"-i deitzen

en: Error invoking "uniq"
eu: Errorea "uniq"-i deitzen

en: Error reading %s: %s
eu: Errorea %s irakurtzen: %s

en: Error writing %s: %s
eu: Errorea %s idazten: %s

en: Error writing temp file: %s
eu: Errorea aldi baterako fitxategia idazten: %s

en: Execute Command
eu: Exekutatu komandoa

en: Execute external command
eu: Exekutatu kanpo-komandoa

en: Exit
eu: Irten

en: Exit from the file browser
eu: Irten fitxategi nabigatzailetik

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
eu: Fitxategi nabigatzailearen laguntza testua
    
     Fitxategi arakatzailea direktorio estrukturatik nabigatzeko eta bertako idazteko edo irakurtzeko fitxategi bat aukeratzeko erabiltzen da.  Norabide teklak edo Gor/Ber-Orria erabili daitezke nabigatzeko, eta S edo Enter fitxategia aukeratzeko edo aukeratutako direktoriora sartzeko.  Maila bat gora egiteko, aukeratu ".." izena duen direktorioa fitxategi zerrendaren goian.
    
     Honako funtzio teklak daude eskuragarri fitxategi nabigatzaile moduan:

en: File Name to Append to
eu: Gehituko zaion fitxategiaren izena

en: File Name to Prepend to
eu: Gehitu nahi duzun fitxategiaren izena

en: File Name to Write
eu: Idatzi nahi duzun artxiboaren izena

en: Finished checking spelling
eu: Zuzenketa ortografikoa bukatu da

en: First File
eu: Lehen fitxategia

en: First Line
eu: Lehen lerroa

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
eu: Konpondu atzera tekla/ezabatu nahaste arazoak

en: Fix numeric keypad key confusion problem
eu: Konpondu zenbakizko teklatu nahaste arazoak

en: For ncurses:
eu: ncurses-entzat:

en: Forward
eu: Aurrean

en: FullJstify
eu: Justifikatu

en: Get Help
eu: Laguntza begiratu

en: Go To Dir
eu: Joan direktorio honetara

en: Go To Directory
eu: Joan direktorio honetara

en: Go To Line
eu: Joan lerro hontara

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
eu: Joan lerrora laguntza testua
    
     Sartu joan nahi duzun lerroaren zenbakia eta sakatu enter.  Sartutakoa baina lerro gutxiago badaude fitxategiko azkeneko lerroan jarriko zaitu.
    
     Honako funtzio teklak daude joan lerrora moduan:

en: Go To Text
eu: Joan testu hontara

en: Go to directory
eu: Joan direktorio honetara

en: Go to file browser
eu: Fitxategi nabigatzailera joan

en: Go to line and column number
eu: Joan espezifikatutako lerro eta zutabera

en: Go to the first file in the list
eu: Joan zerrendako lehen fitxategira

en: Go to the last file in the list
eu: Joan zerrendako azken fitxategira

en: Help mode
eu: Laguntza modua

en: Home
eu: Etxea

en: I can't find my home directory!  Wah!
eu: Ezin dut nire etxe direktorioa aurkitu!  Outx!

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
eu: Testurik aukeratua baduzu markarekin eta ondoren bilatu edo ordezkatzen baduzu, aukeratutako testuan egingo da.
    
     Honako funtzio teklak daude Bilaketa moduan:

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
eu: Beste buffer garbi bat behar baduzu, ez sartu fitxategi izenik, edo idatzi existitzen ez den fitxategi izen bat eta sakatu enter.
    
     Honako funtzio teklak daude eskuragarri fitxategi txertaketa moduan:

en: In Selection:
eu: Aukeraketan:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
eu: Txertatu fitxategia laguntza testua
    
     Idatzi buffer-ean uneko kurtsorearen posizioan txertatu nahi duzun fitxategiaren izena.
    
     Nano buffer anintz erabiltzeko euskarriarekin konpialtu baduzu, eta buffer anitzak aktibatuak badituzu -F edo --multibuffer komando-banderak erabiliz, Meta-F, edo nanorc fitxategi baten bidez, fitxategi berri bat txertatzeak beste buffer batean kargatzen du (erabili Meta-< edo > buffer-ez aldatzeko).

en: Insert a tab at the cursor position
eu: Txertatu tabuladore karaktere bat kurtsorearen posizioan

en: Insert the next keystroke verbatim
eu: Hurrengo tekla-sakatzea literalki sartu

en: Invoke the spell checker, if available
eu: Deitu zuzentzaileari, eskuragarri badago

en: Justify
eu: Justifikatu

en: Justify the current paragraph
eu: Uneko parrafoa justifikatu

en: Justify the entire file
eu: Justifikatu lerro osoa

en: Last File
eu: Azken Fitxategia

en: Last Line
eu: Azken lerroa

en: Log & read search/replace string history
eu: Idatzi eta irakurri bilaketa/aldaketa kateen historia

en: Mac Format
eu: Mac formatua

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
eu:  nano-ren laguntza testu nagusia
    
    nano editorea UW Pico testu editorearen errestasun eta funtzionalitateak emulatzeko diseinatua dago.  Lau dira editorearen sekzio nagusiak: Goiko lerroak programaren bertsioa uneko fitxategiaren izena eta modifikatua ala ez izan den. Ondoren editorearen leiho nagusia editatzen ari den fitxategia erakutsiz.  Egoera lerroa da hirugarrena eta informazio garrantzitsuak ematen ditu

en: Mark Set
eu: Marka aukeratua

en: Mark Text
eu: Textua markatu

en: Mark Unset
eu: Markatu ez hautatua

en: Missing color name
eu: Kolorearen izena falta da

en: Missing syntax name
eu: Sintaxiaren izena falta da

en: Modified
eu: Aldatua

en: Mouse support
eu: Xagu euskarria

en: New Buffer
eu: Bufer berria

en: New File
eu: Fitxategi berria

en: Next File
eu: Hurrengo fitxategia

en: Next Line
eu: Hurrengo lerroa

en: Next Page
eu: Hurrengo orrialdea

en: Next Word
eu: Hurrengo hitza

en: Nn
eu: Ee

en: No
eu: Ez

en: No Replace
eu: Ez ordezkatu

en: No current search pattern
eu: Ez dago bilatzeko eredurik

en: No matching bracket
eu: Ez dago giltz egokirik

en: No more open file buffers
eu: Ez dago irekitako fitxategi buffer gehiagorik

en: Non-blank characters required
eu: Ez-hutsune karaktereak behar dira

en: Not a bracket
eu: Ez da hori giltza

en: Option "%s" requires an argument
eu: "%s" aukerak argumentu bat behar du

en: Prepend
eu: Gehitu

en: Prepend Selection to File
eu: Gehitu aukeraketa fitxategiaren hasieran

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
eu: Mantendu XON (^Q) eta XOFF (^S) teklak

en: Prev Line
eu: Aurreko lerroa

en: Prev Page
eu: Aurreko orrialdea

en: Prev Word
eu: Aurreko hitza

en: Print version information and exit
eu: Bertsioaren informazioa inprimatu eta irten

en: Read File
eu: Artxiboa irakurri

en: Received SIGHUP or SIGTERM
eu: SIGHUP edo SIGTERM jaso da

en: Refresh
eu: Freskatu

en: Refresh (redraw) the current screen
eu: Freskatu uneko pantaila

en: Regex strings must begin and end with a " character
eu: Regex kateak " karaktearekin hasi eta amaitu behar dute

en: Replace
eu: Ordezkatu

en: Replace a string or a regular expression
eu: Ordezkatu kate bat edo expresio erregular bat

en: Replace this instance?
eu: Instantsia hau aldatu?

en: Replace with
eu: Aldatu honekin

en: Requested fill size "%s" is invalid
eu: Eskatutako "%s" betetze tamainua baliogabea da

en: Requested tab size "%s" is invalid
eu: Eskatutako "%s" tab tamainua baliogabea da

en: Save backups of existing files
eu: Gorde existitzen diren fitxategien babeskopiak

en: Scroll Down
eu: Korritu behera

en: Scroll Up
eu: Korritu gora

en: Search
eu: Bilatu

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
eu: Bilaketa komandoen laguntza testua
    
     Sartu bilatu nahi dituzun hitz edo karaktereak, eta sakatu enter.  Pareko zerbait aurkitzen badu gertuen aurkitu duen kateraino eramango zaitu.
    
     Aurreko bilaketa kortxete artean erakutsiko da 'Bilaketa:'-ren ondoren.  Enter sakatuz karaktere berririk sartu gabe aurreko bilaketa berriz burutuko du.

en: Search Wrapped
eu: Bilaketa berriz hasia

en: Set operating directory
eu: Ezarri eragiketa direktorioa

en: Set width of a tab to #cols columns
eu: Ezarri fitxa baten zabalera #cols-era

en: Smart home key
eu: 'Smart home' tekla

en: Special thanks to:
eu: Esker bereziak:

en: Suspension
eu: Eseki

en: Switch to the next file buffer
eu: Aldatu hurrengo fitxategi buffer-era

en: Switch to the previous file buffer
eu: Aldatu aurreko fitxategi buffer-era

en: Syntax "%s" has no color commands
eu: "%s" sintaxiak ez dauka kolore komandorik

en: Thank you for using nano!
eu: Mila esker nano erabiltzeagatik!

en: The "none" syntax is reserved
eu: "none" sintaxia erreserbaturik dago

en: The nano text editor
eu: Nano textu editorea

en: This is the only occurrence
eu: Hau da kointzidentzia bakarra

en: To Files
eu: Fitxategietara

en: To Spell
eu: Ortografia

en: Too many backup files?
eu: Babes-kopia fitxategi gehiegi?

en: Two single-column characters required
eu: Bi zutabe-bakar karaktere behar dira

en: Use "fg" to return to nano.
eu: Erabili "fg" nano-ra itzultzeko.

en: Use bold instead of reverse video text
eu: Erabili lodia alderantzizko testua beharrean

en: Verbatim Input
eu: Sarrera literala

en: View
eu: Ikusi

en: View mode (read-only)
eu: Ikuskatze modua (irakurri bakarrik)

en: Where Is
eu: Bilatu

en: Whitespace display
eu: Erakutsi txuriguneak

en: Word Count
eu: Hitz kopurua

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
eu: Fitxategi idazketarako laguntza testua
    
     Idatzi uneko fitxategiaren izena eta sakatu enter gordetzeko.
    
     Testuaren zatiren bat markatua badaukazu, galdetu egingo zaizu ea zati hori fitxategi ezberdin batean gorde nahi duzun.  Gainidazketa arazoak ekiditeko ez da izaten uneko fitxategiaren izena lehenetsia modu hontan.
    
    Honako funtzio teklak daude eskuragarri fitxategia idatzi moduan:

en: Write Selection to File
eu: Ahuatespena artxiboan idatzi

en: Yes
eu: Bai

en: Yy
eu: Bb

en: and anyone else we forgot...
eu: eta ahaztu dugun baten bat...

en: disabled
eu: ez gaitua

en: enable/disable
eu: gaitu/ezgaitu

en: enabled
eu: gaitua

en: version
eu: bertsioa
